keskiviikko 8. helmikuuta 2017

Taikun tutkijoiden vuosikokous ja talvijuhla 16.2.2017

Taiteiden ja kulttuurin tutkimuksen laitoksen tutkijat ry:n sääntömääräiseen vuosikokoukseen torstaina 16.2.2017 kello 16.30 alkaen. Vuosikokous järjestetään Musican Boomboxissa, Jyväskylän yliopiston Seminaarinmäen kampuksella. Asialista löytyy tämän blogipostin lopusta.

Huomionarvoista asialistassa on etenkin kohta "yhdistyksen sääntöjen muuttaminen". Kuten kaikki nimittäin tietävät, musiikin sekä taiteiden ja kulttuurin tutkimuksen laitokset selvisivät vuodesta 2016 Mutkuksi mutatoituneena. Nyt tarkoituksena on muuttaa tutkijayhdistyksen nimi ja toiminta heijastelemaan tuoretta laitosyhdistymistä. Millainen "Mutkun tutkija" sitten oletkaan, koe itsesi tervetulleeksi kauhistelemaan mennyttä, suunnittelemaan tulevaa ja valitsemaan tutkijayhdistykselle uutta hallitusta.

Vuosikokouksen jälkeen, klo 18.00 alkaen, samassa tilassa järjestetään tutkijayhdistyksen perinteinen talvijuhla. Talvijuhlaa vietetäänkin tänä vuonna postapokalyptisin menoin, muistutuksena siitä, että asiat voisivat olla huonomminkin! Kutsumme kaikki vanhat ja tulevat jäsenemme (ja jäsenemme) nousemaan muutoksen tuhkista, kaivamaan bunkkereista maukkaimmat purkkimuonansa ja sopeutumaan alkavan vuoden koitoksiin vapaamuotoisen illavieton merkeissä. Kuten mainittua, vuoden rennoimman eloonjäämiskamppailun areenana toimii laitoksen oma Thunderdome, eli Musican Boombox.

Yhdistys tarjoaa sekä kokoustajille että talvijuhlaan osallistuville jäsenilleen mannerjäistä pelastamaansa, taatusti turvallista viiniä, mutta näinä niukkoina aikoina ruokatarjoilu nojaa täysin nyyttärihenkeen. Teeman mukainen pukeutuminen ei ole pakollista - mutta älä syytä meitä, jos juokset hitaimmin tai luotat mieluummiin nenääsi kuin geigermittariin...

Tervetuloa!

---

VUOSIKOKOUS 2017


Aika: Torstai 16.2.2017, kello 16.30–18.00
Paikka: Boombox, Musica, Jyväskylän yliopisto

Asialista
1. Kokouksen avaus
2. Järjestäytyminen
2.1. kokouksen puheenjohtajan valinta
2.2. kokouksen sihteerin valinta
2.3. kokouksen pöytäkirjantarkastajien (2) valinta
2.4. kokouksen ääntenlaskijoiden (2) valinta
3. Kokouksen laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen
4. Asialistan hyväksyminen kokouksen työjärjestykseksi
5. Toimintakertomuksen esittely
5.1. Toimintakertomuksen esittely
5.2. Toiminnantarkastajien lausunnon esittely
6. Yhdistyksen tilinpäätöksen vahvistaminen 
6.1. Tilinpäätöksen esittely
6.2. Tilintarkastajien lausunnon esittely
7. Tili- ja vastuuvapauden myöntäminen hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille
8. Toimintasuunnitelman ja talousarvion vahvistaminen
8.1. Esitys toimintalinjasta
8.2. Esitys vuoden 2017 toiminnasta
8.3. Esitys tulo- ja menoarvioista
8.4. Esitys liittymis- ja jäsenmaksun suuruudesta
9. Hallituksen puheenjohtajan ja muiden jäsenten valinta
10. Toiminnan-/ tilintarkastajien (1-2) sekä varatoiminnan-/tilintarkastajien (1-2) valinta
11. Yhdistyksen sääntöjen muuttaminen
12. Muut esille nousevat asiat
13. Kokouksen päättäminen